Czasu do matury jest coraz mniej. Rozpoczyna się czas intensywnych przygotowań oraz ostatnich powtórek. Czas szlifowania zdobytej w szkole średniej wiedzy. Choć według statystyk matura podstawowa z języka angielskiego należy do tych bardziej przyjaznych maturzystom, warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przychodzimy z informacjami - matura angielski 2022 - pytania, odpowiedzi, oraz czego możesz się spodziewać!

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym w roku 2022

W roku 2022 matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 6 maja (piątek) o godzinie 9:00. Jako termin dodatkowy Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła 3 czerwca (piątek) również o 9:00. Na rozwiązanie arkusza maturzyści będą mieli 120 minut, czyli dwie godziny. Aby zdać, uczeń musi uzyskać 30% całkowitej ilości punktów.

Matura angielski 2022 - pytania, odpowiedzi - czego możemy się spodziewać?

Aby zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami maturalnymi z języka angielskiego, najłatwiej odwiedzić stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Znajdują się tam wszelkie informacje na temat tego, czego oczekuje się od maturzystów podczas egzaminu dojrzałości. 

Jedyna obowiązkowa część matury z języka angielskiego w roku 2022 - pisemna, składa się z kilku części, które nie zmieniają się od lat. Możemy spodziewać się formuły, w której skład wchodzą:

  • Rozumienie ze słuchu - jest to pierwsza część egzaminu maturalnego, w której na podstawie dwukrotnie wysłuchanego nagrania maturzyści muszą odpowiedzieć na pytania zamknięte. W poprzednich latach należały do nich zadania wielokrotnej odpowiedzi, zadania typu prawda/fałsz, czy dopasowywanie par pasujących stwierdzeń. Na tą część egzaminu CKE przewidziało 20 minut.
  • Rozumienie testów pisanych (tzw. czytanie ze zrozumieniem) - jest to część pytań zamkniętych, które sprawdzają umiejętność rozumienia dłuższych form pisanych w języku angielskim. Zadania dotyczą ogólnej treści lub poszczególnych akapitów tekstów zawartych w arkuszu.
  • Znajomość środków językowych - część gramatyczna, w której maturzysta musi udowodnić swoją znajomość środków językowych, gramatyki oraz struktur. Na poziomie podstawowym są to jedynie pytania zamknięte.
  • Wypowiedź pisemna - w tej części maturzyści muszą zmierzyć się z napisaniem krótkiego tekstu (80-130 słów na poziomie podstawowym) zgodnie z zadanym tematem. 

W roku 2022 podejście do części ustnej egzaminu maturalnego z języka angielskiego nie jest obowiązkowe. Ze względu na sytuację pandemiczną CKE zmieniło formułę przeprowadzania matur - do tej części podejdą jedynie maturzyści, którzy zdeklarowali taką chęć. 

Co warto powtórzyć, czego się spodziewać?

Powtórki do egzaminów z języków mogą być szczególnie uciążliwe. Ilość materiału może przytłaczać, szczególnie, jeśli pozostawi się wszystko na ostatni moment. Planując naukę do matury z języka angielskiego warto rozłożyć materiał na dłuższy okres czasu i skupić się na pewniakach maturalnych: gramatyce, słownictwie, pisaniu oraz rozumieniu ze słuchu. Systematyczne utrwalanie zdobytej w szkole średniej wiedzy pozwoli zmaksymalizować swoje rezultaty i uzyskać wysoki wynik w trakcie egzaminów. Zacznij od gramatyki - czasów, przyimków, zaimków, rzeczowników policzonych i niepoliczalnych, strony biernej czy zdań warunkowych. Z pewnością przyda Ci się także specjalistyczne słownictwo opracowane w blokach tematycznych, np. sport, dom, szkoła czy kultura. Warto także przypomnieć sobie omawiane na lekcjach języka angielskiego formy pisemne - mail, artykuł, wpis na blogu. 

Kiedy uznasz, że opanowałeś zagadnienia zgodne z wymaganiami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej możesz dalej pogłębiać oraz utrwalać swoją wiedzę. Oglądaj filmy po angielsku, posłuchaj podcastu, staraj się mieć jak najwięcej kontaktu z językiem. W ten sposób zdobędziesz cenną umiejętność obycia z angielskim. Zagwarantuje to nie tylko wyższy wynik na maturze, ale także polepszy Twoją ogólną zdolność do komunikowania i rozumienia języka.

Pamiętaj, że nauka angielskiego to nie tylko wiedza pod jeden egzamin maturalny. Umiejętności, którą zyskasz z pewnością przydadzą Ci się także w codziennym życiu!

Bądź na biażąco z informacjami
na temat egzaminów