Epoka średniowiecza to ważny okres w historii Europy, który trwał od V do XV wieku. W Polsce średniowiecze trwało od ok. 966 roku, kiedy to Mieszko I przyjął chrzest, do roku 1572, czyli czasów panowania ostatniego króla z dynastii Jagiellonów - Zygmunta II Augusta.
W literaturze polskiej epoka ta związana jest m.in. z tzw. "pierwszymi pieśniami" i "Żywotem św. Wojciecha" - najstarszymi znanymi polskimi tekstami pisemnymi, a także z dziełami takimi jak "Psałterz floriański", "Pieśń o Rolandzie" czy "Lament świętokrzyski". Charakterystyczne cechy literatury średniowiecznej to m.in. obecność elementów fantastycznych, motywów rycerskich, a także wykorzystanie bogatej symboliki.
Na maturze z języka polskiego w części dotyczącej literatury obowiązującej należy znać podstawowe fakty związane z epoką średniowiecza, a także umieć rozpoznawać charakterystyczne cechy literatury średniowiecznej. W tym celu warto przeczytać wybrane dzieła z tej epoki, zapoznać się z biografiami ważnych postaci, a także umieć odnosić utwory do ich kontekstu historycznego i kulturowego.
Zaloguj się, aby móc dodawać oceny
Nie dodano żadnych ocen